Tussen 2004 en 2008 was ik actief in de virtuele wereld Second Life. Ik zag daar toen al een toekomst waarin bedrijven zich konden presenteren in een digitale omgeving: met virtuele winkels, interactieve presentaties en ontmoetingsplekken waar merken echt tot leven kwamen. Voor veel organisaties bleek dat destijds nog een stap te ver. Second Life bleef vooral een speeltuin voor pioniers en voor mij een creatieve uitlaatklep waarin ik kon experimenteren met het bouwen van virtuele werelden.
Maar nu, ruim twintig jaar later, staan we aan de vooravond van een ontwikkeling die wél werkelijkheid wordt. Met de opkomst van AR, VR en Mixed Reality vervaagt de grens tussen digitaal en fysiek. Via brillen als de Apple Vision Pro of de Meta Quest mengen virtuele en echte werelden zich naadloos met elkaar. Digitale objecten worden onderdeel van onze fysieke omgeving, alsof ze er altijd al waren. De scheidslijn tussen realiteit en virtueel vervalt langzaam maar zeker.
Merken kunnen zich straks presenteren in virtuele ruimtes waar je doorheen loopt, waar producten om je heen bewegen en waar interactie plaatsvindt via gebaren, stem of blikrichting. Van virtuele showrooms tot geprojecteerde merkwerelden: communicatie wordt een ervaring die je niet alleen ziet, maar beleeft.
Dat vraagt iets nieuws van ontwerpers en communicatiemakers. We moeten leren ruimtelijk denken over schaal, licht, beweging en beleving. Vaardigheden zoals 3D-modellering, motion, sounddesign en interactie in volumetrische omgevingen worden onderdeel van ons vak. Design wordt letterlijk iets wat om je heen leeft, reageert en meebeweegt.
Voor merken opent dat een fascinerend perspectief. Het biedt de kans om dichterbij te komen dan ooit, om verhalen te vertellen die je kunt binnenstappen. Maar het vraagt ook om zorgvuldigheid. Hoe creëer je betekenisvolle ervaringen zonder mensen te overladen? Hoe blijf je geloofwaardig in een wereld waar echt en virtueel samenvallen?
Ik geloof dat de toekomst van ons vak niet alleen technologisch is, maar juist menselijk. De uitdaging ligt niet in de techniek, maar in de verbeeldingskracht waarmee we haar gebruiken. AR en VR bieden ongekende mogelijkheden, maar de kern van communicatie blijft hetzelfde: verbinding maken.
De komende jaren zullen ontwerpers en communicatiemakers zich steeds meer bewegen tussen werelden, letterlijk. En misschien is dat wel de mooiste ontwikkeling: dat ons vak, meer dan ooit, over ervaring, empathie en betekenis zal gaan.
Ton Geers
Goed Werk Communicatie